تصورات اشتباه در مورد وردپرس

تصورات اشتباه در مورد وردپرس

وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت وب سایت ساده، انعطاف پذیر و رایگان میباشد که برای طراحی سایت های محتوا محور مانند سایت های شخصی، شرکتی، خبر و… بکار گرفته میشود. وردپرس از فنی و کدنویسی با کیفیت و با امنیت بالا میباشد و در بین دیگر سی ام اس ها و سیستم های مدیریت سایت بیشترین آمار استفاده را دارا است و اکثر سایت های دنیا با وردپرس طراحی و راه اندازی شده اند. اما در این میان تصورات اشتباهی در مورد وردپرس وجود دارد که به چهار مورد عمده آن پاسخ داده خواهد شد.

 

وردپرس رایگان و بی کیفیت است

اولین تصور غلط در مورد وردپرس این است که چون وردپرس رایگان است پس بی کیفیت و غیر کاربردی است؛ اما پاسخ صحیح این است که وردپرس اپن سورس (Open Source) است یعنی کدهای آن به صورت رایگان و آزاد در اختیار همه افراد میباشد و هر کس میتواند از آن به هر صورتی استفاده کند، همین موضوع باعث شده است که از بهترین طراحان و برنامه نویسان مختلف از سراسر دنیا بر روی وردپرس کار کنند، و یا انتشار هر نسخه، ایرادهای نسخه قبلی برطرف، و امکانات جدیدتر به وردپرس اضافه شود؛ و نتیجه این است که به دلیل کیفیت بالای وردپرس هم از نظر کدنویسی، هم از نظر امنیت و هم از نظر کاربردی بودن، این نرم افزار تحت وب برای طراحی و راه اندازی میلیون ها سایت مختلف به کار گرفته شود.

 

وردپرس ساده و ضعیف است

تصور غلط دوم در مورد وردپرس این است که وردپرس یک سیستم ساده و ضعیف است و تنها برای راه اندازی یک وبلاگ کاربرد دارد؛ اما پاسخ این است که مبنای وردپرس بر این است که تا حد ممکن این سی ام اس به خودی خود ساده اما انعطاف پذیر باقی بماند و قابلیت های اضافی، با استفاده از پلاگین های مختلف به وردپرس اضافه شود. به عنوان مثال وردپرس به صورت پیش فرض فرم تماس با ما ندارد اما با نصب پلاگین Contact Form 7 می توان قابلیت ساخت و ایجاد فرم را به وردپرس اضافه کنید. و یا وردپرس به صورت پیش فرض قابلیت ایجاد فروشگاه آنلاین ندارد اما با نصب پلاگین WooCommerce میتوان یک فروشگاه اینترنتی کامل با وردپرس طراحی و راه اندازی نمود. در زمان انتشار این مطلب 51 هزار پلاگین توسط افراد مختلف برای وردپرس طراحی و کدنویسی شده است که میتوانند تقریبا هر قابلیتی را به وردپرس اضافه کنند و البته همگی در وب سایت رسمی وردپرس به صورت رایگان و اپن سورس قابل استفاده هستند. پس اینکه وردپرس به تنهایی ساده است یک مزیت است چراکه کاربر میتواند به اختیار خود امکانات مورد نیاز را به سایت اضافه کند.

 

کسی از وردپرس استفاده نمی کند

سومین تصور کاملا اشتباه در مورد وردپرس این است که کسی از وردپرس برای طراحی سایت و راه اندازی آن استفاده نمیکند و یا کسانی که از وردپرس برای طراحی و راه اندازی وب سایت خود استفاده کرده اند سایت های مهمی نیستند. در پاسخ باید گفت حدود 74 میلیون سایت با وردپرس طراحی و راه اندازی شده است. حتی هیچ سیستم دیگری آماری نزدیک به این هم ندارد. سایت های خبری بزرگ مانند Forbes، TED، ،The Next Web، وبلاگ های شرکت Sony و بسیار موارد دیگر از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده می کنند.

 

وردپرس سنگین است

و در انتها این گفته که وردپرس سنگین است هم تصور درستی نیست بلکه وردپرس به تنهایی ساده و سبک است و آنچه که وردپرس را سنگین و کند میکند نصب بی مورد و بی رویه پلاگین های مختلف و قالب سنگین است که توصیه می شود تا حد ممکن فقط پلاگین های ضروری نصب و فعال شود.

 

جمع بندی

برای طراحی سایت، وردپرس انتخاب اول اکثر طراحان در بین دیگر سی ام اس ها میباشد؛ و برای کاربران، وردپرس به دلیل سادگی، مناسب ترین گزینه برای راه اندازی و مدیریت سایت میباشد. البته امکان طراحی و برنامه نویسی سی ام اس اختصاصی نیز وجود دارد، اما با وجود وردپرس و مزیت های آن مانند کیفیت بالای کدنویسی، طراحی ساده، انعطاف پذیر بودن، و البته رایگان بودن، طراحی و کدنویسی سیستم اختصاصی 95 درصد مواقع فقط باعث افزایش هزینه و زمان مورد نیاز برای طراحی یک سایت و راه اندازی آن خواهد بود.