معرفی فریم ورک FuelPHP

معرفی فریم ورک FuelPHP

زبان PHP فریم ورک های زیادی مانند CodeIgniter، Laravel، Symfony، Zend، Yii و غیره را دارد، اما اگر به دنبال یادگیری یک فریم ورک سبک و کامل، با سینکس خوب هستید، در ادامه این مطلب فریم ورک FuelPHP معرفی خواهد شد.

 

فریم ورک چیست؟

فریم ورک مجموعه ای از کلاس ها و کدهای از پیش نوشته شده است که با به کارگیری این کدها میتوان سریعتر و اصولی تر یک سایت را طراحی و کدنویسی کرد.

 

چرا از فریم ورک استفاده کنیم؟

استفاده کردن از یک فریم ورک بسیار بهتر از استفاده نکردن از آن است، به این دلیل که کدهای نوشته شده برای یک فریم ورک کاملا تست شده هستند و بسیار اصولی و صحیح هم کدنویسی شده اند و همین باعث میگردد وب سایت نوشته شده هم از نظر ساختار و هم از نظر امنیت بسیار بهتر از وب سایتی باشد که بدون استفاده از فریم ورک طراحی و راه اندازی شده است؛ و بعد اینکه، استفاده از یک فریم ورک زمان مورد نیاز برای کدنویسی را تقریبا به نصف کاهش میدهد، یعنی اگر طراحی و کدنویسی یک وب سایت 10 روز زمان نیاز دارد، به 5 روز کاهش خواهد یافت؛ و این نکته هم قابل توجه است که به کارگیری یک فریم ورک تغییر و توسعه وب سایت را در آینده، هم برای خود شخص و هم برای دیگران ممکن تر میکند.

 

چرا فریم ورک FuelPHP؟

FuelPHP یک فریم ورک MVC برای پی اچ پی میباشد که ویژگی این فریم ورک نسبت به دیگر فریم ورک های PHP حجم بسیار کم و سبک بودن آن، سینکس خیلی خوب و کامل بودن آن است. حجم FuelPHP همراه با documentation یا راهنمای آن، حدود 9 مگابایت است و بدون documentation حدود 5.5 مگابایت، در حالی میانگین حجم دیگر فریم ورک های حدود 25 مگابایت میباشد. این فریم ورک هر آنچه را که برای طراحی و راه اندازی یک وب سایت با پی اچ پی نیاز باشد دارا است، تصویر زیر لیست کامل کلاس های FuelPHP میباشد.

لیست کلاس های FuelPHP

 

نمونه سینتکس FuelPHP

از ویژگی های فریم ورک پی اچ پی FuelPHP به سینتکس خیلی خوب اشاره شد که در زیر مثال هایی موجود است.

کوئری به دیتابیس

یا به این شکل:

کوئری با where

ذخیره اطلاعات در دیتابیس

دریافت اطلاعات با متد POST

دریافت اطلاعات با متد GET

و همانطور که در مثال های بالا مشخص شد، سینتکس این فریم ورک واقعا خوب و قابل قبول است.

برای مشاهده مثال های بیشتر به documentation مراجعه شود.

 

یادگیری فریم ورک FuelPHP

اگر با پی اچ پی آشنایی کامل داشته باشید و یا بهتر از آن، قبلا با فریم ورک MVC دیگری کار کرده باشید یادگیری این فریم ورک در عرض یک هفته ممکن است؛ و بهترین راهنما برای یادگیری documentation خود فریم ورک میباشد.

برای ورود به سایت رسمی FuelPHP اینجا کلیک کنید

برای مطالعه documentation فریم ورک اینجا کلیک کنید

 

جمع بندی

طراحی سایت در کاسپریا بر مبنای وردپرس است، ولی چنانچه مشتری نیاز به طراحی سایتی با امکانات خاص داشته باشد، طراحی و کدنویسی سایت بر مبنای فریم ورک FuelPHP انجام خواهد شد؛ چراکه فریم ورک FuelPHP کامل و ساده است.