گوگل Sandbox چیست و چرا باعث رتبه بد می شود؟

گوگل Sandbox چیست و چرا باعث رتبه بد می شود؟

Sandbox گوگل

اگر وب سایتی را به تازگی راه اندازی کرده اید، سال اول روی رتبه خوب و درآمد آن حتی با وجود سئوی خوب حساب نکنید. یا چنانچه آدرس سایت قدیمی خود را به آدرس جدیدی تغییر داده اید، از ابزار Change of Address (با ریدایرکت 301 آدرس قدیمی روی آدرس جدید) در Google Search Console استفاده کنید تا رتبه آدرس قدیمی برای آدرس جدید در نظر گرفته شود. همچنین باید توجه داشت که معمولاً علت اصلی رتبه بد در گوگل نداشتن بک لینک است.

 

مرحله بعد از طراحی سایت و راه اندازی آن، سئو و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو میباشد چرا که بیشتر بازدیدکنندگان و مشتریان یک وب سایت از طریق موتورهای جستجو به ویژه گوگل وارد سایت شما خواهند شد، پس این مهم است در صفحات شما اصول سئو و بهینه سازی به کار گرفته شده باشد مانند انتخاب عنوان صحیح برای صفحه اصلی و صفحات، توضیحات متای Description خوب، به کارگیری کلمات و عبارات کلیدی به صورت طبیعی در متن وب سایت و دارا بودن بک لینک های طبیعی و غیره. اما در مورد وب سایت های تازه تاسیس که چند روز یا چند ده روز از ثبت آن در گوگل میگذرد به نکته ای باید توجه داشت و آن Sandbox گوگل میباشد.

 

گوگل Sandbox چیست؟

سند باکس گوگل برای وب سایت های تازه تاسیس که از ثبت آن در گوگل چند روز یا چند ده روز گذشته باشد اجرا میشود؛ و تاثیر آن رتبه پایین و ضعیف وب سایت در نتایج جستجو های مختلف با وجود مطالب با کیفیت، بی ثبات بودن آن یعنی ظاهر و ناپدید شدن آن در نتایج، دیر ایندکس شدن صفحات تازه ایجاد شده و دریافت بازدید کننده بسیار کم میباشد. اثر گوگل سندباکس تا حدود شش ماه رتبه سایت را در گوگل تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

چرا گوگل Sandbox را به کار میگیرد؟

علت اجرای این الگوریتم و رفتار گوگل روی وب سایت های تازه اضافه شده به لیست، بررسی و اثبات اسپم و بی ارزش نبودن وب سایت و حفظ و با کیفیت نگه داشتن نتایج جستجو از وب سایت های تبلیغاتی، مزاحم و اسپم میباشد؛ چرا که افرادی سعی در راه اندازی وب سایت های تبلیغاتی به صورت پشت سر هم و یکی از پس از دیگری با هدف تبلیغات اسپم مینمایند، با این رفتار گوگل تا حد ممکن این وب سایت ها کیفیت نتایج جستجو را کاهش نخواهند داد، مگر پس از گذشت مدت زمانی که اثبات شود وب سایت اسپم نیست.

 

برای خارج شدن از Sandbox گوگل چه باید کرد؟

خارج شدن از این رویه حدود سه الی شش ماه زمان نیاز دارد و در این هنگام شخص باید به ایجاد صفحات با کیفیت و مفید برای کاربران و بک لینک ادامه دهد.

 

آیا گوگل Sandbox واقعا وجود دارد؟

گوگل وجود این الگوریتم را رسما اعلام نکرده اما با مشاهده و بررسی رفتار این موتور جستجو، به وضوح میتوان به وجود چنین الگوریتم و رفتاری پی برد.