PHP یا ASP.NET؟ کدام بهتر است؟

PHP یا ASP.NET؟ کدام بهتر است؟

زبان PHP

در صورتی که قصد یادگیری طراحی سایت و برنامه نویسی وب را داشته باشید بعد از یادگیری HTML، CSS، و JavaScript مرحله بعد یادگیری یک زمان سرور ساید میباشد که عموما دو انتخاب برای این موضوع وجود دارد، اول یادگیری PHP و دوم ASP.NET؛ اما کدام یک را باید یاد گرفت؟ PHP بهتر است یا ASP.NET؟ مزایا و معایب PHP و ASP.NET چیست؟ در این مطلب دو زبان PHP و ASP.NET با سی شارپ بررسی میشود.

 

درباره PHP

پی اچ پی یک زبان سرور ساید اپن سورس و رایگان برای طراحی و کدنویسی برنامه های تحت وب میباشد، PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor از ویژگی های پی اچ پی میتوان به استفاده وسیع 80 درصدی وب سایت های اینترنتی، سبک و ساده بودن، پشتیبانی کامل از برنامه نویسی Object Oriented یا شیع گرا، دارا بودن تعداد زیادی فریم ورک مانند FuelPHP و سی ام اس مانند وردپرس اشاره داشت.

حدود 80 درصد وب سایت های اینترنتی از PHP برای راه اندازی وب سایت های خود استفاده میکنند و این یعنی زبان PHP دارای آموزش و راهنمایی های بسیار زیاد از مبتدی تا پیشرفته میباشد و به دلیل آمار استفاده بالا و مشتریان بیشتر درآمد شخص با این زبان احتمالا بالاتر خواهد بود، همچنین پی اچ پی دارای فریم ورک های بسیار زیادی مانند FuelPHP، Laravel، Symfony، Zend، CodeIgniter و بسیار موارد دیگر میباشد و البته سی ام اس و سیستم های مدیریت وب سایت مانند وردپرس نیز از مزیت های این زبان میباشد.

از معایب PHP میتوان به کمی بی نظم بودن این زبان در نام گذاری کلاس ها و فانکشن ها اشاره داشت؛ به عنوان مثال نام یک فانکشن str_replace با جداسازی  با کاراکتر “_” میباشد و نام دیگر strcmp به صورت مخفف و یا دیگری strtolower  به صورت سرهم میباشد و البته این زبان به صورت پیشفرض تماماً شیع گرا نیست.

وب سایت هایی مانند ویکی پدیا، فیسبوک و وردپرس دات کام از PHP استفاده میکنند. PHP بر روی هر سیستم عاملی مانند ویندوز، لینوکس و مک قابل نصب و اجرا میباشد. برای استفاده از PHP کافیست Wamp Server را روی ویندوز نصب کنید.

 

 

ASP.NET

درباره ASP.NET

ASP.NET بخشی از فریم ورک Dot Net Framework شرکت مایکروسافت میباشد که برای طراحی و راه اندازی برنامه های تحت وب مورد اسفاده قرار میگیرد، برای به کارگیری ASP.NET عموما از زبانی مانند #C (سی شارپ) مورد استفاده قرار میگیرد به این معنی که ASP.NET یک فریم ورک است یعنی امکانات و قابلیت های مورد نیاز طراحی و کدنویسی یک وب سایت را فراهم میکند و شخص برای به کارگیری این امکانات در ASP.NET باید از زبانی مانند #C استفاده کند.

از مزیت های #ASP.NET C میتوان به کامل و منظم بودن این فریم ورک و زبان اشاره داشت، #ASP.NET C تماما شیع گرا بوده و طراحی صحیح تر و اصولی تری نسبت به PHP دارد. #ASP.NET C سه فریم به نام های ASP.NET Web Pages، ASP.NET WebForms و ASP.NET MVC را شامل میشود که ASP.NET MVC بهترین گزینه میباشد. بر خلاف PHP که در با توجه به سلیقه میتوانید برنامه کد ادیتور را برای کدنویسی انتخاب کنید در ASP.NET اکثر مواقع محدود نرم افزار Visual Studio برای انجام کدنویسی هستید، البته Visual Studio یک نرم افزار کامل و بسیار خوب میباشد که توسط خود شرکت مایکروسافت برای ASP.NET ساخته شده است. همچنین Visual Studio Code نیز که نسخه ساده و سبک تر Visual Studio است هم برای ویندوز، لینوکس و مک قابل دانلود است.

از معایب یا اگر دقیق تر گفته شود از محدودیت های ASP.NET میتوان آمار استفاده 15 درصدی نسبت به 80 درصد PHP و نبود وسعت استفاده مانند PHP و نبود وسعت آموزش ها و راهنما میباشد. همچنین یکی از محدودیت های ASP.NET نبود سی ام اسی با وسعت و ویژگی های وردپرس میباشد.

همچنین ASP.NET اپن سورس و رایگان نیست و برای اجرا نیاز به سرور ویندوز میباشد. البته ظاهرا نسخه جدید این فریم فرک با نام ASP.NET Core به صورت اپن سورس و رایگان منتشر شده و با با ویندوز، لینوکس و مک کاملا سازگار است و فقط محدود به ویندوز نیست.

 

جمع بندی – PHP یا ASP.NET؟ کدام یک برای یادگیری بهتر است؟

هر کاری که با PHP قابل اجرا میباشد با ASP.NET نیز قابل اجرا خواهد بود، و البته ASP.NET برای وب سایت های وسیع بازدهی بهتری نسبت به PHP داشته است. ASP.NET به خودی خود اصولی تر و منظم تر از PHP میباشد و البته یادگیری آن سخت تر و دشوارتر از PHP است، و در مقابل PHP از نظر وسعت استفاده، آموزش، تعداد فریم ورک و سی ام اس آمار بسیار بالاتری نسبت به ASP.NET دارا است.

برای یادگیری و انتخاب بین دو گزینه PHP و ASP.NET، زبان PHP به دلیل وسعت استفاده در وب سایت های ایرانی در الویت است. و البته باید توجه داشت که اصول برنامه نویسی بین هر دو زبان و همه زبان ها کاملا مشترک میباشد و اگر یکی از این زبان ها به صورت حرفه ای یاد گرفته شود یادگیری باقی زبان ها بسیار آسان تر و سریع تر خواهد بود.