ایجاد و ساخت زمینه و فیلدهای اضافی و دلخواه در وردپرس با Advanced Custom Fields

ایجاد و ساخت زمینه و فیلدهای اضافی و دلخواه در وردپرس با Advanced Custom Fields

پلاگین ایجاد زمینه ها و فیلدهای دلخواه در وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بسیار منعطف می باشد برای طراحی سایت و راه اندازی آن است، که پاسخگوی نیاز اکثر طراحان سایت می باشد، با توجه به وجود هزاران پلاگین مختلف، مطالب و مقالات بسیار گسترده، فروم ها و وب سایت های پرسش و پاسخ همه این ها وردپرس را به یک سیستم مدیریت محتوای خیلی خوب تبدیل کرده است.
قابلیتی در هسته وردپرس به نام Custom Fields یا زمینه دلخواه وجود دارد که امکان ایجاد فیلد های دلخواه فراهم می کند.
شاید دقیقا متوجه کاربرد و کارکرد زمینه های دلخواه نشده باشید چند مثال برای شفاف تر شدن این قابلیت عالی وردپرس بیان میشود.
بیشترین استفاده از این پلاگین در ایران برای ایجاد قسمتی برای دانلود در وب سایت های دانلود می باشد که به جعبه دانلود معروف است؛ به این صورت که شما یک فیلد متنی برای لینک دانلود، یک فیلد برای توضیحات و راهنمای نصب و یک فیلد برای حجم فایل در نظر میگیرید و با توابع مربوطه این موارد را در قالب نمایش می دهید.

 

چند مثال ساده با Advanced Custom Fields

فرض می کنیم شما یک وب سایت فروشگاهی دارید و نیاز به موارد زیر دارید.
فیلد قیمت
فیلد وزن
فیلد متنی برای توضیحات یا نقد و بررسی محصول
یک فیلد برای آپلود تصویر محصول

و لینک خرید پستی

شما امکان تعریف تمامی فیلد های بالا را در پلاگین Advanced Custom Fields دارید.

 

نمونه ی زمینه های دلخواه در وردپرس

 

مثالی دیگر از Advanced Custom Fields

فرض می کنیم شما یک وب سایت خبری دارید و به فیلد های زیر نیاز دارید.
سر تیتر اخبار
شرح و خلاصه چند خطی خبر
منبع خبر

به راحتی فیلد های بالا را در پلاگین تعریف کنید و با تابع مربوطه در هر جای قالب وب سایتتان نمایش دهید این ها فقط چند مثال برای واضح تر شدن کاربردهای این پلاگین و زمینه های دلخواه در وردپرس بود.

 

مثال از پلاگین advanced custom fields

 

چگونه مقدار فیلد ها را در قالب نمایش دهیم؟

با استفاده از تابع زیر مقدار فیلد را در قالب نمایش دهید، واضح است که به جای field_name باید شناسه و نام زمینه دلخواه که در پلاگین اضافه کردید را بنویسید.

در بعضی موارد ممکن است شما یکی از فیلد ها خالی قرار دهید، مثلا در مثال ما لینک خرید پستی را خالی قرار دهیم، برای اینکه فیلد خالی در قالب نمایش داده نشود باید به صورت زیر عمل کنید.

روش اول و بهتر:

روش دوم:

اگر با زبان PHP آشنا باشید کد بالا برایتان واضح است اگر آشنا نیستید، با کد بالا می خواهیم بگوییم اگر فیلد با شناسه field_name شامل مقداری بود و خالی نبود آنگاه فیلد را نمایش بده.

 

حالت متاباکس وردپرس

برای اینکه فیلد های شما شبیه تصویر بالا باشد در انتهای صفحه پلاگین Advanced Custom Fields در بخش تنظیمات، استایل را بر روی wp metabox قرار دهید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد توابع و فانکشن های پلاگین اینجا کلیک کنید.

 

این پلاگین برای طراحان سایت و قالب وردپرس بسیار کاربردی خواهد بود و همانطور که در بالا گفته شد برای ایجاد زمینه دلخواه در وردپرس نیازی به پلاگین بالا و مشابه نیست ولی بدون پلاگین نیاز به کدنویسی های طولانی می باشد که در این صورت بهترین راه استفاده از پلاگین جامع و کامل Advanced Custom Fields می باشد.

دریافت Advanced Custom Fields