اهمیت عمر دامنه در سئو

اهمیت عمر دامنه در سئو

دلایل رتبه بد در گوگل

اگر وب سایتی را به تازگی راه اندازی کرده اید، سال اول روی رتبه خوب و درآمد آن حتی با وجود سئوی خوب حساب نکنید. یا چنانچه آدرس سایت قدیمی خود را به آدرس جدیدی تغییر داده اید، از ابزار Change of Address (با ریدایرکت 301 آدرس قدیمی روی آدرس جدید) در Google Search Console استفاده کنید تا رتبه آدرس قدیمی برای آدرس جدید در نظر گرفته شود. همچنین باید توجه داشت که معمولاً علت اصلی رتبه بد در گوگل نداشتن بک لینک است.

 

اولین مرحله پس از طراحی سایت و راه اندازی آن، سئو و بهینه سازی سایت است. معمولاً سایت های طراحی شده که به تازگی در گوگل ثبت شده اند رتبه خوبی در عبارت های کلیدی مورد نظرشان دریافت نمی کنند، چراکه سایت های نو در سندباکس گوگل قرار دارند، سندباکس گوگل سایت های تازه تأسیس که یک تا چند ماه از طراحی و راه اندازی آن بیشتر نگذشته است را شامل می شود و نتیجه آن رتبه بسیار ضعیف با وجود طراحی سایت خوب، محتوای کافی و باکیفیت و حتی بک لینک است. در این مطلب از کاسپریا، پارامتر و فاکتور دیگری با عنوان عمر دامنه یا به انگلیسی Domain Age توضیح داده می شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد سندباکس گوگل و دریافت رتبه بد اینجا کلیک کنید.

 

آیا عمر و طول مدت دامنه روی سئو تاثیر دارد؟

بله، عمر دامنه تاثیر مستقیم روی سئو سایت دارد به طوری که سایت های نو و تازه تأسیس رتبه خوبی با وجود سئو و بهینه سازی سایت از هر جهت، دریافت نمی کنند. علت هم جلوگیری از گسترش سایت های دوره ای تبلیغاتی و اسپم است که کیفیت نتایج جستجو را کاهش می دهند، به این صورت با گذر زمان فقط سایت های معتبر و باکیفیت به رتبه بهتر دست خواهند یافت.

از نشانه های تاثیر طول عمر دامین این است که سایت های نو و تازه تأسیس در نتایج جستجو بی ثبات هستند به این صورت که امروز صفحه 8 هستند فردا صفحه 12، امروز صفحه 12 هستند فردا صفحه 22 و اینکه حتی از صفحات بی ربط هم عقب تر هستند که البته به مرور زمان در عبارات مختلف ثبات خواهند یافت.

 

چه مدت زمان برای دریافت رتبه بهتر در گوگل برای دامین و آدرس سایت تازه ثبت شده نیاز است؟

زمان مورد نیاز معمولاً با توجه به عبارات کلیدی مختلف متغیر است ولی چیزی تا حدود شش ماه زمان مورد نیاز است؛ ولی پس از این مدت دیگر اهمیت خاصی بین یک سال با سه سال و غیره نخواهد بود و محتوای باکیفیت و کامل سایت ،رتبه سایت را در عبارات مختلف تعیین می کنند.

 

منظور از طول عمر دامنه چیست؟

باید توجه داشت که منظور از طول عمر دامنه فقط تاریخ خرید و ثبت دامنه نیست بلکه مدت زمان ایندکس و فهرست شدن در گوگل است. به عنوان مثال یک دامین ممکن است سه سال پیش خریداری شده باشد ولی از دو ماه پیش در گوگل ثبت و ایندکس شده باشد، بنابراین عمر این دامین از نظر گوگل دو ماه است و نه سه سال. البته خود تاریخ و میزان ثبت دامنه نیز می تواند اهمیت داشته باشد چراکه دامین های اسپم و تبلیغاتی معمولاً یک ساله ثبت می شوند ولی دامین های معتبر تا پنج ساله.

 

اهمیت عمر دامنه به اندازه محتوا و بک لینک نیست

اهمیت طول عمر آدرس سایت به هیچ عنوان با اهمیت داشتن محتوای باکیفیت و کامل و البته بک لینک برابر نیست بلکه طول عمر از این جهت اهمیت دارد که تاحدود قابل توجهی مانع گسترش سایت های تبلیغاتی و اسپم که به صورت پشت سر هم راه اندازی می شود خواهد بود. در این مدت صاحب سایت بهتر است به صورت روزانه روی محتوا سایت و ایجاد بک لینک های باکیفیت کار کند تا پس از مدتی که در بالا توضیح داده شد به مرور زمان به رتبه بهتری دست یابد.