چگونه وردپرس را بهینه سازی کنیم؟

چگونه وردپرس را بهینه سازی کنیم؟

وردپرس یک سی ام اس ساده و انعطاف پذیر است که طراحان سایت آن را مبنای طراحی وب سایت های مختلف خود می کنند، البته وردپرس فقط برای طراحان سایت نیست بلکه همه افراد می توانند با نصب وردپرس، یک قالب مناسب و پلاگین های مورد نیاز یک سایت کامل ایجاد کنند که در مطالب قبلی نحوه ایجاد سایت رایگان با وردپرس توضیح داده شد.

نحوه ایجاد سایت رایگان با وردپرس

در این مطلب از کاسپریا به نحوه بهینه سازی و افزایش سرعت وردپرس پرداخت شده است، البته باید توجه داشت که وردپرس به خودی خود یک سیستم بهینه است که معمولاً نصب پلاگین های اضافی، قالب سنگین و سرور نامناسب آن را کند و سنگین می کند. به هر حال چنانچه طراحی سایت بر مبنای وردپرس باشد، با استفاده از نکات زیر می توان سرعت بارگذاری آن را به طور قابل توجهی افزایش داد.

 

غیرفعال کردن پلاگین های اضافی

اولین عامل کند بودن وردپرس نصب پلاگین های اضافی است؛ چنانچه پلاگین های نصب شده ولی بی کاربرد یا کم کاربردی روی وردپرس نصب است باید آن ها غیرفعال کرد چراکه پلاگین های فعال، حتی اگر استفاده نشوند با هر با باز شدن صفحات مختلف سایت (هم صفحات عمومی سایت و هم مدیریت وردپرس) توسط کاربر یا مدیر، برخی کدهای مربوط به آن اجرا شده و پردازش آن های نیازمند زمان است که همین باعث کند شدن وردپرس تا حدقابل توجهی می شود.

 

قالب وردپرس و طراحی سایت صحیح

دومین عامل کند بودن وردپرس که با اصلاح آن می توان سرعت سایت و وردپرس را تاحد قابل توجهی افزایش داد، استفاده از قالب سبک و بهینه می باشد؛ به این معنی که چنانچه در صفحات اصلی سایت از تصاویر مختلف مانند اسلایدشوهای بزرگ استفاده می شود. باید تصاویر بهینه سازی شوند. در لینک زیر نحوه بهینه سازی تصاویر مختلف بدون افت کیفیت توضیح داده شده است. باید توجه داشت سرعت اینترنت هر کاربر متفاوت و متغیر است و سرعت لود سایت باید مناسب همه باشد.

نحوه بهینه سازی تصاویر بدون افت کیفیت

 

نصب پلاگین کَش

هر بار که صفحات سایت توسط کاربر باز می شود کدهای مربوط به وردپرس توسط سرور پردازش شده و نتیجه آن به مرورگر کاربر ارسال و نمایش داده می شود، این پردازش ها هر بار و با هر درخواست از ابتدا انجام شده و زمان بر است، پلاگین کَش (Cache) این مکانیزم را به وردپرس اضافه می کند یک بار کدها پردازش و نتیجه آن روی سرور ذخیره شود تا برای درخواست های بعدی صفحات آماده و پردازش شده به مرورگر کاربر ارسال شود که این مکانیزم، گاهی تا 80 درصد زمان مورد نیاز را کاهش می دهد. یک پلاگین کش خوب برای وردپرس W3 Total Cache نام دارد.

جدای از این که تمام صفحات نباید کش شوند، تنظیم پلاگین W3 Total Cache نیازمند آشنایی با گزینه های این پلاگین است که اگر شخص با این مکانیزم آشنا نباشد نصب این پلاگین توصیه نمی شود؛ به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که تنظیم غیرصحیح کش شدن صفحات ایجاد می کند نمایش صفحات قدیمی به جای صفحات بروز می باشد و این باعث می شود که کاربر متوجه بروزرسانی سایت نشده و همچنان صفحات قدیم را مشاهده کند.

 

استفاده از هاست خوب

سرور سایت هم یکی از موارد مؤثر در سرعت لود و بارگذاری هر سایتی است؛ هر بار که کاربر یک صفحه از سایت را باز می کند، این درخواست در لیست پردارش سرور قرار می گیرد تا در سریع ترین زمان ممکن که بستگی به توان سرور دارد پردازش شده و به مرورگر کاربر ارسال شود. نتیجه میزبانی سایت روی یک هاست کند تاخیر بسیار در باز شدن هر صفحه حتی با وجود اینترنت با سرعت بالا و بهینه سازی وردپرس است. پس خرید هاست خوب و سریع یکی از موارد مؤثر در افزایش سرعت لود و بارگذاری هر سایتی و نه تنها سایت های طراحی شده بر مبنای وردپرس است. در لینک زیر راهنمای خرید هاست سریع و با قیمت مناسب ار میهن وب هاست توضیح داده شده است.

راهنمای خرید هاست سریع و با قیمت مناسب

 

بروزرسانی وردپرس و پلاگین ها

به عنوان آخرین مورد گاهی مشکل کند بودن وردپرس نه از پلاگین، نه از قالب و نه از هاست است بلکه مشکل از نقص و ایراد در کدنویسی خود وردپرس با پلاگین مورد نیاز سایت است. این گونه ایراد های در وردپرس و پلاگین های با تعداد کاربران بالا به محض کشف شدن توسط برنامه نویس رفع شده و یک بروزرسانی جدید برای آن منتشر می شود که از طریق پنل مدیریت وردپرس قابل نصب است. ولی به این نکته هم باید توجه داشت که بروزرسانی وردپرس و پلاگین های آن همیشه نتیجه مثبت ندارد بلکه گاهی بروزرسانی وردپرس و پلاگین های آن باعث از کار افتادن سایت به دلایل مختلف مانند هماهنگ نبودن وردپرس و پلاگین یا هماهنگ نبودن نسخه جدید وردپرس با قالب سایت شده است.

 

جمع بندی

برای افزایش سرعت سایت های راه اندازی شده بر مبنای وردپرس موارد بالا کاملاً مؤثر است و مجددا تاکید می شود که وردپرس یک سی ام اس سنگین نیست بلکه بکارگیری غلط آن باعث کند بودن آن می شود. و به این نکته هم توجه شود که گاهی هر چند به ندرت، مشکل از اینترنت کاربر یا مدیر سایت است که سایت را کند فرض می کند و به همین دلیل توصیه می شود در صورت امکان با اشتراک اینترنت دیگری سرعت سایت بررسی شود.