ایجاد اسکرول بار در طراحی وب سایت با jQuery

ایجاد اسکرول بار در طراحی وب سایت با jQuery

ایجاد اسکرول بار در طراحی وب سایت با jQuery

در طراحی وب سایت زمانی که طول و عرض محتوای صفحه یا بخشی از آن از اندازه خاصی بیشتر افزایش یابد، در حالت استاندارد مرورگر به صورت خودکار برای آن بخش یک اسکرول بار ایجاد خواهد نمود. اسکرول بار نوار و دستگیره ای است که در کنار صفحه یا بخش مورد نظر پدیدار شده و کاربری با نگه داشتن کلید چپ ماوس یا چرخاندن اسکرولر وسط آن باقی محتوا که به دلیل کمبود فضا ناپدید شده است را مشاهده می کند.

در طراحی وب سایت گاهی از این روش برای صرفه جویی در فضا و جلوگیری افزایش بی رویه طولانی شدن صفحه یا بخشی از آن استفاده می شود. این کار با CSS ممکن است ولی چنانچه طراح وب سایت نیازمند اسکرول بار حرفه ای تر از نظر امکانات و ظاهر داشته باشد، انجام این کار با سی اس اس در مرورگرهای مختلف محدودیت هایی خواهد داشت. برای رفع این محدودیت ها می توان از پلاگین jQuery Scrollbar استفاده نمود.

 

ایجاد اسکرول بار در طراحی وب سایت با jQuery Scrollbar

پلاگین jQuery Scrollbar این امکان را برای طراح وب سایت فراهم می کند تا برای کل یا بخشی از صفحه یک اسکرول بار با ویژگی هایی مانند استایل و ظاهر خاص را ایجاد نماید، کاری که در حال حاظر به صورت عادی با سی اس اس ممکن نیست یا محدود به مرورگرهای خاصی مانند کروم است. پلاگین jQuery Scrollbar به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده و بر مبنای jQuery، یک Library برای ساده و خلاصه سازی کارهای معمول با JavaScript است. برای استفاده از پلاگین jQuery Scrollbar کافیست فایل جاوا اسکریپت آن به صفحه اضافه، و با استفاده از نمونه کدهای داخل صفحه Demo پلاگین، اسکرول بار به صفحه افزوده شود. پیش از آن باید توجه داشت که این پلاگین برای کارکرد صحیح نیازمند jQuery است که باید قبل از این پلاگین به صفحه اضافه و لود شود.

 

برای ورود به صفحه پلاگین jQuery Scrollbar اینجا کلیک کنید.