اشتباهات رایج طراحان سایت در طراحی سایت

اشتباهات رایج طراحان سایت در طراحی سایت

طراحان سایت معمولاً این پنج اشتباه را که واقعاً می تواند دردسر ساز باشد در طراحی سایت ها و روند کاری خود ممکن است مرتکب شوند؛ اول دریافت نکردن اطلاعات کامل از مشتری، دوم آشنا نبودن با اصول طراحی، سوم نداشتن یک سایت خوب و بهینه برای گوگل، چهارم استفاده نکردن از فریم ورک و پنجم نداشتن مطالعه روزانه. در این مطلب از کاسپریا به بررسی و توضیح این موارد در طراحی وب سایت پرداخته می شود.

 

دریافت نکردن اطلاعات کامل از مشتری

شاید اولین اشتباه یک طراح وب سایت را بتوان دریافت نکردن اطلاعات کافی از مشتری نام برد. دریافت نکردن اطلاعات کافی از مشتری مانند موضوع سایت و مخاطبین آن، دریافت یک یا چند نمونه سایت مورد علاقه مشتری از نظر ظاهر، رنگ مورد نظر، امکانات مورد نیاز و توافق در مورد هزینه ها، پرداخت و پشتیبانی از مواردی است که حتماً قبل از شروع طراحی سایت باید توسط طراح سایت با مشتری طی شود. روند طراحی سایت برای مشتری و جلوگیری از اختلاف در هنگام تحویل بسیار وابسته به دریافت اطلاعات کامل از شخص مشتری است.

 

آشنا نبودن با اصول طراحی، برای طراحی یک سایت زیبا

طراحی سایت فقط کدنویسی نیست، بلکه طراح سایت باید با اصول طراحی یک سایت زیبا مانند رعایت فواصل بین عناصر مختلف، استفاده از رنگ های صحیح و محدود (معمولاً نهایتاً سه رنگ)، استفاده از آیکان های مرتبط در صورت امکان، استفاده از فونت مناسب به همراه سایز و فاصله بین خطوط، ساده نگه داشتن و حذف عناصر اضافی و زائد کاملاً آشنا باشد. اصول طراحی یک قانون جهانی است و اگر به هر چیزی که خوب طراحی شده توجه شود، این اصول همانند رعایت اندازه و سایز عناصر، رعایت صحیح فواصل، رنگ صحیح و محدود، سادگی و دیگر موارد در آن به وضوح مشاهده خواهد شد.

 

نداشتن یک سایت خوب، و بهینه برای گوگل

بیشتر مشتریان طراحی سایت از موتورهای جستجو مانند گوگل با جستجوی عبارت هایی مانند “طراحی سایت” یا “طراحی وب سایت” طراح سایتی را خواهند یافت؛ پس برای یک طراح سایت این مهم است که یک سایت زیبا، حرفه ای و البته بهینه سازی شده برای گوگل داشته باشد تا بتواند مشتریانی جدیدی بیابد.

 

استفاده نکردن از یک فریم ورک

فریم ورک ها در طراحی سایت مجموعه ای کدهای استاندارد و آماده از عناصر مختلف هستند که بین طراحی تمام وب سایت ها مشترک است مانند منو، دکمه ها، استایل فرم ها، گرید سیستم برای تقسیم بندی بخش های مختلف سایت، اسلایدشو و اینگونه موارد. یعنی در عوض کپی کد از کارهای قبلی و سایت های مختلف توصیه می شود از یک فریم ورک کامل و خوب مانند Bootstrap برای طراحی سایت استفاده شود. بزرگترین مزیت استفاده از فریم ورک کاهش زمان مورد نیاز برای طراحی است یعنی اگر برای طراحی سایتی چهار هفته زمان مورد نیاز است به دو هفته کاهش خواهد یافت. در مطالب قبلی کاسپریا فریم ورک های بسیاری معرفی شد که لینک برخی در زیر اضافه می شود.

لینک: فریم ورک بوت استرپ برای طراحی سایت

لینک: فریم ورک Foundation برای طراحی سایت

لینک: فریم ورک Bulma برای طراحی سایت

لینک: بهترین فریم ورک سی اس اس برای طراحی سایت کدام است؟

لینک های مربوط به معرفی دیگر فریم ورک ها نیز در بخش مطالب مرتبط مطالب بالا در دسترس خواهد بود. برخی از این فریم ورک های مانند Bootstrap کامل هستند و برخی دیگر سبک تر بوده و فقط موارد الزامی را شامل می شوند. ولی در نهایت برای طراحی سایت حرفه ای، فریم ورک Bootstrap به همراه یک کد ادیتور خوب توصیه می شود.

 

نداشتن مطالعه روزانه

جدای از اصول طراحی، بخش زیادی از طراحی سایت را کدنویسی تشکیل می دهد و برای یادگیری کدنویسی در طراحی سایت (مانند JavaScript ،CSS ،HTML)، مطالعه روزانه کتاب های خوب، مقالات سایت های تخصصی مانند W3Schools.com، سورس کدهای اپن سورس و البته مشاهده فیلم های آموزش طراحی سایت و کدنویسی مانند فیلم های TutsPlus و Lynda توصیه می شود. مطالعه روزانه بخصوص برای افرادی که قصد یادگیری طراحی سایت را دارند یا کسانی که تاحدودی با کدنویسی آشنا هستند و قصد طراح سایت حرفه ای شدن را دارند الزامی است.

در لینک زیر یک مطلب کامل در مورد یادگیری طراحی سایت و طراح سایت شدن موجود است که می توانید مطالعه کنید:

لینک: یادگیری طراحی سایت

یادگیری طراحی سایت و حرفه ای شدن (در این کار و در هر کار دیگری) نیازمند صبر و کار روزانه است؛ رمز موفقیت در مسیر صحیح بودن و صبر است.