سفارش طراحی سایت چگونه است؟

سفارش طراحی سایت چگونه است؟

چنانچه قصد طراحی سایت داشته باشید خوب است که با روند سفارش طراحی سایت آشنایی کامل داشته باشید. در این مطلب از کاسپریا روند سفارش طراحی سایت بین مشتری و طراح سایت توضیح داده می شود. البته ما روند سفارش طراحی سایت خود را توضیح می دهیم که ممکن است با دیگران متفاوت باشد ولی اکثر مراحل بین همه مشترک است.

 

اول: تماس با طراح سایت

اولین قدم برای سفارش طراحی سایت، یافتن یک طراح سایت خوب و تماس با آن است. در مطالب قبلی کاسپریا در مورد ویژگی های یک طراح سایت خوب توضیح داده شده است که لینک آن در زیر موجود است.

لینک: یافتن طراح سایت خوب

 

دوم: توضیح و دریافت اطلاعات از مشتری توسط طراح سایت

پس از یافتن طراح سایت و تماس با او، طراح سایت از مشتری اطلاعاتی همچون موضوع وب سایت، نمونه سایت مورد علاقه مشتری از نظر طرح و ظاهر، اطلاعات صفحات سایت مانند تماس با ما، درباره ما، محصولات، گالری تصاویر و غیره را دریافت می کند. همچنین چنانچه مشتری هاست و دامین نیز قبلاً تهیه کرده باشد، اطلاعات این دو نیز توسط طراح سایت دریافت خواهد شد.

در این مرحله از سفارش طراحی سایت فقط طراح سایت از مشتری اطلاعات دریافت نمی کند بلکه مشتری نیز باید از تعرفه و هزینه مورد نیاز برای طراحی سایت، مدت زمان مورد نیاز برای طراحی و مدت زمان پشتیبانی از سایت طراحی شده مطلع شود.

 

سوم: مشخص کردن زمان مورد نیاز برای طراحی سایت و تاریخ تحویل

زمان مورد نیاز برای طراحی سایت با توجه به پیچیدگی طراحی و حجم کار مورد نیاز توسط طراح سایت مشخص می شود. میانگین مدت زمان طراحی سایت توسط کاسپریا برای سایت های شخصی، شرکتی، دانلود، خبری و فروشگاه آنلاین چیزی بین دو الی سه هفته است. در این مرحله طراح سایت تاریخ دقیق تحویل سایت را روی تقویم برای مشتری مشخص خواهد کرد. در لینک زیر توضیحات دیگری نیز در مورد زمان مورد نیاز برای طراحی سایت توضیح داده شده است.

لینک: برای طراحی سایت چقدر زمان لازم است؟

 

چهارم: توافق در مورد تعرفه و هزینه طراحی سایت و پرداخت نصف مبلغ

در این مرحله هزینه و تعرفه طراحی سایت توسط طراح سایت برای مشتری مشخص می شود که این هزینه با توجه به پیچیدگی طراحی سایت متفاوت خواهد بود. هزینه و تعرفه طراحی سایت توسط کاسپریا میانگین چیزی بین یک الی دو میلیون تومان است. در این مرحله مشتری نصف هزینه توافق شده را به طراح سایت پرداخت خواهد نمود و طراح سایت از روز پرداخت یا فردای آن کار طراحی سایت را آغاز خواهد نمود. تعرفه های طراحی سایت به دلایل مختلف بسیار متغیر است، در لینک دلایل متغیر و گوناگون بودن تعرفه و هزینه طراحی سایت توضیح داده شده است.

لینک: چرا هزینه، قیمت و تعرفه طراحی سایت متغیر است؟

 

پنجم: ارائه پیش نمایش به مشتری توسط طراح سایت

پس از گذشت مدتی که به طراح سایت و میزان کار او در روز بستگی دارد، طراح سایت یک پیش نمایش از سایت طراحی شده را برای مشتری ارسال خواهد کرد، این پیش نمایش می تواند یک لینک به پیش نمایش سایت طراحی شده باشد یا فایل پیش نمایش از طریق ایمیل برای مشتری ارسال خواهد شد. ارائه پیش نمایش کار توسط طراح سایت بسیار مهم است و مشتری پیش از پرداخت باقی مبلغ حتما باید یک پیش نمایش از سایت طراحی شده را مشاهده و از درستی و صحت انجام سفارش خود اطمینان حاصل نماید.

 

ششم: پرداخت باقی مانده هزینه طراحی سایت

چنانچه پیش نمایش سایت طراحی شده مورد تایید مشتری بود، طراح سایت باقی موارد را تکمیل خواهد نمود و مشتری باقی مانده هزینه طراحی را به طراح سایت پرداخت خواهد کرد. اگر پیش نمایش مورد تایید مشتری نبود طراح سایت ویرایشات مورد نظر مشتری را انجام خواهد داد و این دقیقاً همان مرحله است که مشتری با طراح سایت یا طراح سایت با مشتری به اختلاف بر خواهند خورد؛ گاهی مشتری درخواست های به حق و معقولی دارد ولی طراح سایت به هر دلیل (بیشتر به دلیل نداشتن مهارت یا حوصله کافی) از انجام آن طفره می رود، و گاهی طراح سایت حرفه ای است و مشتری از طراح سایت درخواست های غیر حرفه ای دارد. پس برای جلوگیری از این اختلافات مشتری با طراح سایت و طراح سایت با مشتری باید قبل از شروع کار تمام موارد ممکن را طی کنند. درخواست نمونه سایت از مشتری توسط طراح سایت می تواند این اختلافات را کاهش دهد یا به کلی حل کند.

 

هفتم: تحویل سایت طراحی شده

پس از پرداخت باقی هزینه در این مرحله طراح سایت یک وب سایت کامل را با تمام موارد درخواست شده توسط مشتری هم از نظر ظاهر و هم از نظر امکانات، روی آدرس دامین ثبت شده ارائه می دهد و تمام فایل های طراحی و کدنویسی شده را نیز برای مشتری ارسال خواهد نمود.

 

هشتم: شروع پشتیبانی

پشتیبانی از سایت طراحی شده توسط طراح سایت باید یکی از اولویت های مشتری باشد. پشتیبانی به معنی رفع ایرادها و اشکالات احتمالی در سایت، پاسخگویی به سوالات مشتری و توسعه سایت، مانند افزودن امکانات یا ویرایشات ظاهری در آینده است. مدت زمان پشتیبانی از سایت طراحی شده توسط طراح سایت متغیر است ولی ما برای مشتریان خود سه سال پشتیبانی قابل تمدید در نظر خواهیم گرفت.

 

جمع بندی

مراحل کلی سفارش طراحی سایت در بالا توضیح داده شد. هنگام سفارش طراحی سایت حقیقتاً باید بسیار مراقب کلاهبرداری در این زمینه بود که در ایران بسیار رایج است؛ در لینک زیر توضیحاتی در مورد نحوه کلاهبرداری از مشتریان توسط افراد شیاد توضیح داده شده است.

لینک: کلاهبرداری در طراحی سایت