دامین یا دامنه در طراحی سایت چیست و چگونه یکی بخریم؟

دامین یا دامنه در طراحی سایت چیست و چگونه یکی بخریم؟

اولین قدم برای طراحی سایت و راه اندازی آن ثبت و خرید یک دامین، یا به عبارت فارسی آن دامنه است، ولی ممکن است این پرسش مطرح شود که دامین یا به فارسی دامنه چیست؟ در این مطلب از کاسپریا در مورد اینکه دامین چیست و نحوه ثبت و خرید آن توضیح داده می شود.

 

دامین یا دامنه چیست؟

دامین (Domain) یا به عبارت فارسی آن دامنه، به معنی آدرس سایت است. به عنوان مثال google.com یک دامین است. یا casperia.ir آدرس سایت کاسپریا است که شما در حال مطالعه این مطلب در آن هستید. پس دامین یا دامنه یعنی آدرس یک سایت؛ دامین ها پسوند های مختلفی دارند که بهتر است متناسب با موضوع سایت ثبت و انتخاب شوند به عنوان مثال پسوند .com یک پسوند عمومی است و هر کس و هر وب سایتی می تواند آن را ثبت کند و پسوند .ir مربوط به کشور ایران است و هر کس و هر وب سایتی می توان آن را ثبت کند، پسوند .co برای شرکت ها است، پسوند .org معمولاً برای سازمان ها است، پسوند .net برای شبکه ها به کار می رود و بسیاری پسوند های دیگر که در سایت شرکت های خرید و ثبت دامین لیست و تعرفه ثبت هر یک موجود است. و اولین قدم برای طراحی سایت و راه اندازی آن ثبت و خرید یک دامین است. در ادامه این مطلب به اینکه چگونه یک آدرس دامین برای سایت خود ثبت کنیم توضیح داده می شود.

 

 

چگونه یک دامین یا دامنه ثبت و بخریم؟

خرید و ثبت یک دامین که معمولاً اولین قدم برای طراحی سایت است توسط خود شخص باید انجام شود چراکه این مهم است که مالیکت این آدرس به نام خود شخص دارنده سایت باشد. برای ثبت و خرید دامین کافیست عبارت ثبت دامین را در گوگل جستجو نمایید تا لیست شرکت های ثبت کنند بسیاری را مشاهده کنید؛ ولی توجه داشته باشید که باید از شرکت های معتبر برای ثبت و خرید دامین خود استفاده کنید تا مالکیت کاملاً متعلق به شما باشد. برای ثبت دامین دو شرکت برتینا و میهن وب هاست توصیه می شود. بعد از ورود به هر یک از این سایت های در بخش ثبت و خرید دامین یا دامنه یک کادر بررسی آزاد بودن، یعنی ثبت نشده بودن آدرس انتخابی شما توسط دیگران موجود است؛ چنانچه آدرسی که وارد کردید قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد شما می توانید مراحل را ادامه داده و آن آدرس آزاد را به نام خود ثبت کنید. معمولاً ثبت دامین به صورت یک ساله یا پنج ساله صورت می گیرد هر چند که پس از اتمام ثبت و خرید می توان آن را تا یک یا چند سال دیگر تمدید کرد. پس از وارد کردن اطلاعات مالکیت و پرداخت هزینه، پس از 24 الی 48 ساعت کاری دامین به نام شما ثبت شده و تا زمانی که هزینه آن را بپردازید و آن را تمدید کنید متعلق به شما خواهد بود.

 

نکاتی در مورد ثبت و خرید یک دامین خوب

اگر قصد ثبت دامین دارید توصیه می شود نام آن را تا حد ممکن کوتاه و ساده نگه دارید، دامین های کوتاه و ساده زیباتر و یاارزش تر هستند، درست مثل شماره موبایل رند. همچنین ممکن است آدرس دامینی را که قصد ثبت آن را دارید قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشد ولی همیشه آدرس های خوبی هستند که هنوز ثبت نشده اند، پس توصیه می شود برای این کار وقت کافی اختصاص دهید.