طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت و قالب ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا به انگلیسی Responsive Web Design که مخفف آن RWD نیز بکار میرود (در فارسی واکنشگرا ترجمه شده است) به معنی تغییر سایز خودکار قالب و طراحی سایت با توجه به سایز مانیتور دستگاه کاربر میباشد. به عنوان مثال زمانی که کاربر با تبلت با موبایل وارد سایتی که طراحی آن ریسپانسیو باشد شود، قالب وب سایت مانند تصویر بالا، متناسب با سایز نمایشگر تبلت یا موبایل تغییر سایز خواهد داد، در صورتی که چنانچه که طراحی سایت ریسپانسیو نباشد برای مشاهده تمام صفحه باید با دست به چپ و راست اسکرول نمود. (منبع تصویر: W3Schools)

 

نحوه طراحی سایت و کدنویسی ریسپانسیو چگونه است؟

در طراحی سایت ریسپانسیو برای مانیتورهای دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت و موبایل تمام سایزهای مختلف با دستور media@ در فایل سی اس اس تعریف شده و دستگاه کاربر وب سایت را در سایز متناسب با سایز مانیتور، نمایش خواهد داد.

 

مزیت های طراحی سایت به صورت ریسپانسیو چیست؟

از مزیت های طراحی سایت ریسپانسیو می توان به کاربری و رضایت بیشتر کاربران به دلیل ساده تر بودن نحوه کار با سایت، نیاز نبودن به اسکرول صفحه به سمت چپ و راست برای مشاهده تمام سایت در مانیتور های کوچک مانند تبلت و موبایل اشاره داشت.

و به عنوان یک مثال عملی، طراحی سایت کاسپریا به صورت ریسپانسیو میباشد و برای مشاهده، میتوان همین صفحه مرورگر را تغییر سایز داد.