چرا تغییرات کدنویسی سایت در مرورگر نمایش داده نمیشود؟

چرا تغییرات کدنویسی سایت در مرورگر نمایش داده نمیشود؟

در هنگام طراحی سایت، تغییرات بسیاری در کدنویسی سایت انجام خواهد شد و طراح سایت هر بار صفحه سایت را رفرش نموده تا تغییرات انجام شده در کدنویسی سایت را مشاهده کند، اما گاهی اوقات پس از تغییر کدنویسی، نتیجه آن در مرورگر نمایش داده نمیشود و مرورگر سایت همچنان نسخه قبلی سایت را نمایش داده و تغییرات جدید دیده نمیشود؛ علت این نمایش داده نشدن تغییرات کدنویسی سایت به ویژه کدنویسی استایل های سی اس اس، معمولاً کَش (Cache) شدن صفحه در مرورگر کاربر است، به این معنی که مرورگر با هر بازدید کاربر از صفحات، یک نسخه از آن را برای خود ذخیره نموده تا در مراجعات بعدی نیازی به دریافت مجدد صفحه از سرور نباشد و با این کار سرعت مشاهده صفحات افزایش یافته و در پهنای باید اینترنت و سرور نیز صرفه جویی خواهد شد.

برای حل مشکل نمایش داده نشدن تغییرات کدنویسی در هنگام طراحی سایت، کافیست کَش مرورگر را با زدن دکمه های CTRL + Shift + R حذف شود. دکمه های CTRL + Shift + R برای رفرش صفحه و حذف کَش میباشد. طراحی سایت معمولاً به صورت لوکال بر روی کامپیوتر طراح سایت انجام میشود و پس از اتمام طراحی و کدنویسی، به صورت آنلاین روی سرور قرار خواهد گرفت، ولی چناچه شخص در حال ویرایش یک سایت آنلاین باشد باید توجه شود که بازدید کنندگان سایت دکمه CTRL + Shift + R را بکار نخواهند برد و در نتیجه نسخه جدید را مشاهده نخواهند کرد. برای حل این مورد میتوان عبارتی مانند v=1.2.3? را به انتهای فایل سی اس اس اضافه نمود. به عنوان مثال چنانچه آدرس فایل CSS به صورت زیر است:

باید به این صورت ویرایش شود:

با این کار مرورگر کاربران نیز نسخه جدید فایل سی اس اس را دریافت خواهد نمود. همچنین توجه شود که با هر بار ویرایش این عدد نیز باید به دلخواه تغییر کند.