دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل

دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل

دلایل ایندکس و فهرست نشدن سایت در گوگل و دیگر موتورهای جستجو

سئو و بهینه سازی سایت مرحله پس از طراحی سایت می باشد و اهمیت آن از این جهت می باشد که 80 درصد بازدیدکنندگان و اکثر خریداران و مشتریان یک سایت از طریق سرچ و جستجو در موتورهای جستجو به ویژه گوگل وارد سایت ها می شوند. سئو و بهینه سازی سایت تا حدودی هم به طراحی سایت وابسته است مانند ساختار و کدنویسی صحیح قالب، سرعت لود و بارگذاری سایت و دیگر موارد اما حدود هشتاد درصد آن مربوط به متن و محتوای سایت است؛ اما پیش از سئو و بهینه سازی سایت لازم است که سایت در موتورهای جستجو ثبت و فهرست شود. در این مطلب به دلایل و مشکلات ثبت، ایندکس و فهرست نشدن سایت در موتورهای جستجو و نحوه رفع آنها توضیح داده می شود. برای بررسی وجود سایت در گوگل میتوان آدرس سایت را به صورت site:example.com جستجو نمود.

 

ثبت نشدن وب سایت در گوگل

اولین مورد و دلیل ثبت و فهرست نشدن سایت یا به عبارتی وجود نداشتن در نتایج جستجو، ثبت نشدن سایت در گوگل میباشد. گوگل اکثر مواقع سایت ها را به صورت خودکار بررسی و فهرست نمیکند بلکه مدیر وب سایت باید به صورت دستی آدرس سایت را در گوگل ثیت کند. در لینک زیر راهنمای و نحوه ثبت آدرس سایت در گوگل توضیح داده شده است.

نحوه ثبت آدرس سایت در گوگل

 

نداشتن نقشه سایت sitemap.xml

علت بعضی ثبت و فهرست نشدن سایت در گوگل نداشتن نقشه سایت با فرمت XML یا سایت مپ (SiteMap) می باشد. فایل sitemap.xml یک فایل صرفا برای موتورهای جستجو می باشد که لیستی از تمام صفحات موجود در سایت به همراه تاریخ نشر و بروزرسانی و لینک و چند مورد دیگر را شامل می شود؛ موتورهای جستجو با بررسی این فایل اقدام به یافتن و ثبت لینک های آن در دیتابیس خود خواهند نمود. چنانچه مبنای طراحی سایت، وردپرس می باشد  با نصب پلاگین Yoast SEO و فعال سازی گزینه نقشه سایت یا سایت مپ در تنظیمات آن می توان به صورت خودکار یک نقشه سایت از تمام صفحات و پست ایجاد نمود. دیگر سی ام اس نیز پلاگین هایی موجود است و یا به صورت پیش فرض این قابلیت را دارا می باشند و فقط باید به صورت دستی فعال سازی شوند. همچنین برای سایت هایی که طراحی آن ها به صورت استاتیک و ثابت می باشد و از سیستم ها مدیریت سایت مانند وردپرس استفاده نمی کنند نیز می توانند با استفاده از سایت – اقدام به ساخت سایت مپ و نقشه سایت به صورت دستی نمایند و سپس آن را بر روی هاست آپلود کنند.

 

مشکل با فایل robots.txt

علت بعدی اندکس و فهرست نشدن سایت مشکل در فایل robots.txt می باشد. فایل robots.txt یک فایل متنی ساده برای کنترل ربات های جستجوگر ها می باشد و این فایل مشخص می کند که ربات های موتورهای جستجو برای ایندکس کردن سایت به چه بخش ها و صفحاتی را امکان ایندکس و بررسی آن را دارد و چه بخش ها و صفحاتی را نباید ایندکس و فهرست کنند.

به عنوان مثال عبارت Disallow: / در کد بالا برای موتورهای جستجو به این معنی می باشد که هیچ صفحه ای را در این سایت ایندکس و فهرست نکند. پس در نتیجه بررسی فایل robots.txt برای عیب یابی ایندکس و فهرست نشدن در گوگل اهمیت دارد.

 

مشکل داشتن هاست وب سایت

خرید هاست و دامین از اولین مراحل طراحی سایت و راه اندازی آن می باشد. چنانچه هاستی که برای راه اندازی سایت خریداری میشود کیفیت و سرعت لازم را نداشته باشد نتیجه آن قطعی های پی در پی خواهد بود و زمانی که گوگل سعی در ایندکس و فهرست کردن سایت داشته باشد، به دلیل قطع بودن و در دسترس نبودن سایت، این امکان وجود نخواهد داشت. پس مورد بعدی خرید هاست با کیفیت برای راه اندازی سایت میباشد. در مطلب زیر راهنمای خرید هاست به همراه سایت برای خرید، معرفی شده است.

راهنما خرید هاست با کیفیت

 

وجود متاتگ robots

متاتگ robots هم برای کنترل موتورهای جستجو هنگام بررسی صفحات و ایندکس و فهرست کردن آن ها میباشد. این متا تگ در تگ head قالب سایت قرار میگیرد و برای بررسی می توانید با ورود به صفحه مورد نظر فشردن کلیدهای CTRL + U سورس کد تشکیل دهنده صفحه را مشاهده کنید و چنانچه در ابتدا کدها متا تگ robots مانند کد زیر وجود داشت، این کد مانع از ایندکس و فهرست شدن صفحه خواهد شد.

عبارت noindex در کد بالا به معنی درخواست از موتورهای جستجو برای فهرست و بررسی نکردن صفحه می باشد که در صورت لزوم باید خط بالا به صورت کامل از ابتدا تا انتها حذف شود. و البته چنانچه از وردپرس برای طراحی سایت و راه اندازی آن استفاده شده باشد، در تنظیمات وردپرس گزینه ای مانند “از موتورهای جستجو درخواست کن این سایت را بررسی نکنند” یا مانند آن وجود دارد که باید بررسی شود که فعال نباشد در غیر این صورت سایت در موتورهای جستجو لیست و فهرست نخواهد شد.

 

سایت های تازه تاسیس

سایت ها تازه تاسیس تا حد قابل توجهی کندتر از دیگر سایت ها در گوگل ایندکس و فهرست می شود و علت آن نیز سندباکس گوگل (Google Sandbox) می باشد که برای سایت های جدید و تازه تاسیس اجرا میشود. سندباکس گوگل روندی می باشد که تا حدود سه الی شش ماه سایت را تحت تاثیر قرار میدهد و نتیجه آن رتبه ضعیف حتی با وجود محتوای خوب می باشد. در مطلب زیر در مورد سندباکس گوگل توضیح داده شده است.

سندباکس گوگل چیست؟

 

حذف شدن به دلیل جریمه توسط گوگل

سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک، نشر مطالب تبلیغاتی و تکراری، مخفی کردن متن و لینک ها و به عبارتی هرگونه سعی و تلاش برای تقلب در نتایج جستجو میکنند، پس از مدتی توسط گوگل شناسایی و جریمه می شوند که نتیجه آن کاهش رتیه شدید تا مدت طولانی و گاهی حذف کامل از نتایج جستجو می باشد. در مطلب زیر دلایل جریمه شدن توسط گوگل توضیح داده شده است.

دلایل جریمه شدن و کاهش رتبه توسط گوگل

 

جمع بندی

موارد بالا دلایل اصلی و عمده فهرست و ایندکس نشدن سایت در گوگل و دیگر موتورهای جستجو میباشد. یکی از کاربردی ترین ابزارها برای بررسی سایت Google Web Console میباشد که با ثبت آدرس سایت و استفاده از این ابزار که توسط خود گوگل ارائه شده است میتوان مواردی مانند وضعیت ایندکس شدن، رتبه سایت و صفحات در عبارات مختلف، لینک های دیگران به سایت شما و بسیاری موارد دیگر دسترسی داشت.

برای ورود به Google Web Console اینجا کلیک کنید (نیاز به اکانت جی میل)